Statek Vlčkovice, o.p.s.

Dobrovolnický mejdan 2015

Jako každý rok i letos proběhl dobrovolnický mejdan. Víkend, který je určen dobrovolníkům jakožto odměna za jejich celoroční podporu. Tento víkend má jen jediné pravidlo. Nepracuje se. Dobrovolnický mejdan proběhl právě v uplynulém víkendu.

Na vlčkovický statek se sjelo 11 dobrovolníků. V sobotu ráno pod vedením našeho koordinátora zvolna došli do nedalekých Votic, kde je čekal oběd v restauraci Modrá kočka. Tento víkend měl hlavní cíl – užít si ho. Tempo tomu bylo plně podřízeno. Nikam se nechvátalo a tak byl sobotní výlet opravdu poklidný. Po obědě byla domluvena prohlídka nově rekonstruovaného františkánského kláštera ve Voticích. Tato památka vznikla v roce 1627, v dobách komunismu byla zdevastována a dočkala se obnovy až v posledních dvou letech. Pro veřejnost byl klášter po rekonstrukci otevřen letos v říjnu a dobrovolníci tak měli jedinečnou příležitost inspirovat se, jak by jednou třeba mohl vypadat zámeček vlčkovický.

Po prohlídce kláštera následovala ještě návštěva votické rozhledy Václavka. Ta je součástí věže kostela sv. Václava. Vyhlídka je umístěna ve špici věže ve výšce 35 metrů a k jejímu dosažení musí být zdoláno „pouhých“ 135 schodů. Věž celá (vč. kříže ve špičce) měří 45 metrů. Nadmořská výška u paty věže je 486 m nad mořem a z vrcholku věže je tak pěkný výhled do celého okolí Votic.

V sobotu odpoledne se dobrovolníci přemístili zpět na statek, kde si připravili posezení ve festivalovém „chill-outu“ ve vepříně. Po večeři pro ně byl nachystán bar a zábavný program. Hráli v týmech hru Riskuj, ve které měli otázky týkající se organizace. Naši dobrovolníci se ukázali být dobře informovaní, ale zároveň hra odhalila, ve kterých tématech bychom jim měli poskytnout informací více.

Dobrovolníci se však s vlčkovickým riskuj statečně vypořádali. A že to nebylo tak jednoduché! Vy byste věděli, jak se jmenoval nejvýznamnější rod, který obýval Vlčkovice, odkdy je festival VlčkoviceFest organizován pod hlavičkou Statek Vlčkovice, o.p.s.nebo snad ve kterém roce jsme zahájili provoz prvního sociálního bytu?

Po soutěži nechybělo mnoho zábavy s kytarou do pozdních hodin. Našim dobrovolníkům děkujeme za hojnou účast a těšíme se zase za rok, až budeme opět na baru hodnotit, co se nám za ten další dobrovolnický rok povedlo.